Hodowla Rewolucja

Brendy

Mł.Ch.Pol. BRENDY Energizer

Data urodzenia: 21.02.2014 r.

Umaszczenie: czekoladowo-białe

Ojciec: GLAD WITH YOU Gasko Prim (Czechy)

Matka: BURST WITH FLAME (Quattro) Energizer (Polska)

 

Brendy przyjechała do nas z hodowli Pana Tomasza Pecolda – Energizer.

Jest bardzo mądrą, „charakterną” i żywiołową suczką. Charakteryzuje ją odwaga i stanowczość w stosunku do owiec, a jednocześnie lojalność i oddanie w stosunku do człowieka. Są to cechy bardzo pożądane przy pracy farmerskiej. Brendy błyskawicznie znajduje się w miejscu, gdzie coś się dzieje (nic nie ujdzie jej uwadze) i ma instynktowną tendencję bycia zawsze i wszędzie w pełnej gotowości. Chętnie uczy się nowych komend i sztuczek. Wymaga jednak konsekwencji i systematyczności. W przypadku nudy, niezwłocznie znajduje sobie nowe zajęcie – niekoniecznie akceptowane przez właścicieli…

 

Zdrowie

HD A (tzn. dysplazja stawów biodrowych – wynik A: brak zmian dysplastycznych, stawy biodrowe prawidłowe)
ED 0/0 (tzn. dysplazja stawów łokciowych – wynik 0/0: brak zmian
dysplastycznych, stawy łokciowe prawidłowe)
DNA_CEA N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Anomalia Oczu Collie)
DNA_TNS N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Syndrom Uwięźniętych Neutrofilii)
DNA_NCL N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Neuronalna Ceroidowa Lipofuscynoza)
DNA_MDR1 N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: defekt genu MDR1)
DNA_IGS N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Zespół Imerslund-Grasbecka)
DNA_SN N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Neuropatia Czuciowa)
DNA_GG N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Glaucoma & Goniodysgenesis)
DNA_RS N/N (wolny), (nie stwierdzono choroby: Zespół Raine)

 

Świadectwo badania okulistycznego

 

Wystawy

Brendy na wystawach zachowuje się całkiem naturalnie – jest wyluzowana, masa ludzi i innych psów nie robi na niej kompletnie żadnego wrażenia. Wystawianie jej na ringu jest samą przyjemnością, ponieważ całą uwagę można poświęcić jej prezentacji. W 2015 roku uzyskała tytuł Młodzieżowego Championa Polski, rozpoczęła również championat Polski.

3 x ZWYCIĘZCA MŁODZIEŻY

 

1 x NAJLEPSZY JUNIOR

 

Pasienie – praca z owcami

Brendy wykazuje się bardzo dobrą techniką przy pracy z owcami. Jest niezwykle inteligentna i kontaktowa, bardzo szybko się uczy, jest psem zrównoważonym i chętnym do współpracy z człowiekiem, aczkolwiek zdarza się jej mieć własne zdanie w różnych sytuacjach (niekiedy ma niestety rację…). W pracy jest nieustraszona i nieugięta – nawet najbardziej stawiające się owce muszą jej ustąpić. Ze względu na tę cechę jest idealnym psem farmerskim, który nieraz wyciąga przewodnika z tarapatów. W 2015 roku zaliczyła Próbę Instynktu Pasterskiego (PIP). Podczas Jesiennego Pasienia CAT Opole 2019 w Chróścinie Opolskiej zaliczyła Test Pracy Psów Pasterskich – Styl Angielski – HWT – CS. Brendy uzyskała w HWT 88,5 pkt/100 pkt zdobywając na podium 2 miejsce – oceniali nas Pan Ludwig Horst(Niemcy) oraz Pan Pecold Tomasz(Polska). Dzięki zdanym testom Brendy uzyskała status psa użytkowego oraz otworzyła się przed nami możliwość startu w oficjalnych zawodach pasterskich.

 

Nosework

Obecnie ze względu na odpoczynek po kontuzji wkroczyliśmy w nowa dziedzinę psiej aktywności – nosework. Ideą noseworku jest, jak sama nazwa wskazuje, praca nosem. W detekcji zapachów psiak ma za zadanie na komendę znaleźć ukryty w pomieszczeniu lub na dworze przedmiot nasączony znanym psu zapachem i oznaczyć (czyli pokazać w jednoznaczny sposób) to miejsce swojemu opiekunowi. Trenerka jest zaskoczona jak Brendy pięknie pracuje wechem – uczy się błyskawicznie pokonując kolejne wyzwania. Praca na nie wymaga od niej wielkiego wysiłku fizycznego ale ogromnego skupienia i pracy zmysłów – po treningu jest bardziej zmęczona jak po intensywnym biegu.

 

Agility

Początkowo Brendy ćwiczyła agility w warunkach „ogródkowych”. Początki bywały różne, ale trzeba było wszystkiego popróbować, żeby wybrać to co jest najatrakcyjniejsze. W późniejszym etapie trenowaliśmy na profesjonalnych przeszkodach. Byliśmy też dwa razy na obozie agility, gdzie „pod fachowym okiem” trenerki szlifowaliśmy szczegóły i zdobywaliśmy dodatkowe umiejętności. Brendy bardzo lubi agility, ale ze względu na kontuzje na razie ma przerwę.

 

Frisbee

Brendy uwielbia wszelkie formy ruchu, szczególnie połączone z łapaniem w powietrzu piłek lub dysków. Ze względu na jej budowę ciała jest niezwykle szybka, toteż dogonienie dysku nie jest dla niej absolutnie problemem. Najbardziej lubi długie, dalekie rzuty. Dużo gorzej czuje się w dziedzinie jaką jest freestyle.

 

Rodowód