Hodowla Rewolucja

O rasie

O Rasie

Border collie zadziwia pasją pracy, sposobem poruszania się, hipnotycznym spojrzeniem. Posiada ogromną inteligencję, siłę i precyzję. To pies o kolosalnej energii, żywiołowy, bystry i aktywny. Pogodny, ruchliwy, towarzyski, przyjacielski i serdeczny wobec ludzi. Agresja w stosunku do człowieka jest mu obca. Jest bezwarunkowo oddany człowiekowi.

Jest najlepszym na świecie pasterzem owiec, ale w Polsce najbardziej sprawdził się w wielu sportach kynologicznych. Odnosi wielkie sukcesy w frisbee („latające talerze”), agility (pokonywanie przeszkód na czas), flyball („latająca piłka”), dog-dancing (taniec z psem) i innych. Znakomicie sprawdza się w obedience („posłuszeństwo sportowe”).

Border collie doskonale spełniają się również w bardzo ważnej roli – służbie socjalnej. Pracują z inwalidami poruszającymi się na wózkach, z niewidomymi, niesłyszącymi, a także z ludźmi niepełnosprawnymi umysłowo. Świetnie sprawdzają się również, jako psy gruzowiskowe, terenowe i tropiące. To również rewelacyjni tropiciele. Jest to rasa, która chce i musi pracować. Dlatego border collie nie nadaje się dla ludzi, którzy nie mają czasu i którzy nie rozumieją jego potrzeb, a także dla tych, których irytuje wylewność psa w okazywaniu uczuć i jego chęć ciągłego przebywania z właścicielem.

Wzorzec rasy dostępny jest na stronie ZKwP tutaj.